6 comments on “Nowy film Agnieszki Holland „Horzici kerz” (Krzew gorejący)

  1. Nie chciałbym być złośliwy („Agnieszka Holland wielką reżyserką jest”), ale czy po serialach o Holokauście przyszło kajanie się za to, że w skład wojsk Układu Warszawskiego wchodzili również żołnierze z orzełkami na czapkach? Bo…(nieśmiało,albowiem „Agnieszka Holland wielką reżyserką jest”) może znacznie lepiej było by nakręcić kolejny filozoficzny „Tajemniczy ogród”?

    • Też myślę, że to zadanie raczej dla Czechów. Jeżeli już chciała drążyć ten temat, to był przecież Siwiec, postać bardziej tragiczna. Jeżeli już film to zjawisku na przykładzie Palach (a nie o jego rodzinie). A wbrew pozorom było wiele takich wypadków w tych czasach. Pierwszy to Ryszard Siwiec. Jego wzorem w kolejnych miesiącach podpaliło się szereg osób, między innymi Jan Zajíc i Evžen Plocek, młody Węgier Sándor Bauer czy dwudziestoletni żydowski student z Łotwy Ilja Rips.Falę kolejnych samospaleń wywołało samospalenie dziewiętnastoletniego robotnika Romasa Kalanty w Kownie w proteście przeciwko okupacji Litwy. Z dużym odzewem w społeczeństwie wschodnioniemieckim spotkał się przypadek ewangelickiego duchownego Oskara Brüsewitza, który 18 sierpnia 1976 r. podpalił się w proteście przeciwko prześladowaniu chrześcijan w NRD i kolaboracji głów kościoła z państwem. W dniu 23 czerwca 1978 r. w ten sam sposób zakończył życie Musa Mamut protestując przeciw nowej deportacji Tatarów krymskich z ich ojczyzny. Inne żywe pochodnie w bloku sowieckim spotkały się jedynie z małym odzewem wśród społeczeństwa a nawet pozostały bez reakcji. W większości chodziło o samotne czyny pojedynczych osób, które urzędy starały się często utajnić, określając jako rzekome czyny psychopatów. A dla tych w socjaliźmie były psychiatryki i pełzająca schizofrenia bezobjawowa.

  2. Tym bardziej jestem zaskoczony „artystycznym” wyborem Agnieszki Holland („wielkim reżyserem jest”). Widać, Amerykanie przestali kupować Żydów, czas na coś innego. Wiem, złośliwy jestem.

  3. Witaj, trafiłam tu po sznureczku od dr Bruneta. Trudno coś powiedzieć, gdy filmu się nie widziało. Nie wiadomo, jakie przesłanie niesie film. Uważam, że to nie jest normalne, gdy człowiek podejmuje takie działania, z samobójców nie powinno sie robić bohaterów, szczególnie takich dla idei, bo przeciez lustrzanym odbiciem są samobójcy-terroryści.

    • Zgadzam się z Tobą w jednym. w historii, polityce i życiu społecznym od dawna panował i panuje relatywizm moralny.Natomiast ludzi dokonujących w różnych stronach świata samozpaleń od samobójców – terrorystów różni jednakto, że swoim czynem nie chcą i nie szkodzą innym ludziom. Ich czyny wymierzone są w złe (wg nich) idee. Można ich porównywać na płaszczyżnie ideowej a nie na płaszczyźnie skutków ich czynów. Pozdrawiam serdecznie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s